Rifle visia v skrini azda každému, navyše určite nielen jedny. Vlastníme džínsy v rôznych farbách, strihoch či prevedeniach. Súčasťou pánskej i dámskej módy sú už celú večnosť, no pôvodne boli určené len pánom.
Pracovné nohavice pre zlatokopov
Pred viac ako 140 rokmi získal krajčír Jacob Davis a obchodník Levi Strauss patent na pracovné nohavice pre zlatokopov, ktoré sú dnes jedným z najobľúbenejších kúskov každého šatníka. V tom čase však nikto netušil, že sa z toho stane odevný fenomén a návrhári sa budú priam predbiehať v tom, aby ho vylepšili. Za studenej vojny boli v socialistických krajinách propagandou označované za symbol úpadku Západu, neskôr boli symbolom revolty tínedžerov a dnes sú tovarom pre všetky generácie.
Pochádzajú z Ameriky, no korene majú v Európe
Rodiskom džínsov je San Francisco, kde firma Levi Strauss & Co. sídli dodnes. Ich vynálezcovia sú pôvodom z Európy, a rovnako odtiaľ pochádza aj názov džínsy. Podobná hrubá tkanina sa vyrábala už v stredoveku v talianskom Janove, ktorého francúzsky názov je Genes. Práve podľa toho vzniklo aj pomenovanie najznámejšieho kúsku oblečenia.
Rifle sa zrodili preto, že sa zlatokopovia sťažovali na nohavice, ktoré neboli dostatočne pevné a vytrhávali sa im vrecká. Krajčír Davis našiel riešenie – spevnil vrecká nitmi. Nemal však peniaze na získanie patentu, preto sa spojil so Straussom.
Pánska ani dámska móda sa bez nich nezaobíde
Džínsy spopularizoval v 50. rokoch 20. storočia film Rebel bez príčiny a herec James Dean z tohto kúsku oblečenie spravil symbol vzbury mladých. V roku 1965 ich na seba obliekla ikonická Marilyn Monroe vo filme Mustangovia a už natrvalo ostali súčasťou dámskej módy – zlatý vek džínsov sa mohol začať. Nastalo všelijaké vylepšovanie džínsov – rôzne výšivky, farebné odtiene, kamienky, opraný či potrhaný efekt.
Text a foto: PR